sylwia gorznaMiło nam poinformować, że dr Sylwia Górzna z naszego Instytutu przebywała na stażu naukowo-badawczym na Uniwersytecie w Bremie w dniach od 1 września do 4 grudnia 2017 roku. Została zaproszona na staż przez Profesora Zdzisława Krasnodębskiego.

Dr Sylwia Górzna przeprowadziła liczne kwerendy biblioteczne celem opracowania tematów badawczych związanych z obecnością islamu w krajach Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem Niemiec oraz wzrostu islamofobii – dyskryminacji na tle religijnym – w tym kraju. Ponadto zebrała publikacje naukowe w języku niemieckim, angielskim i francuskim podejmujące refleksje nad m.in.: nauczaniem społecznym papieży w XXI wieku, dialogiem międzyreligijnym, religią i pokojem, migracjami, politologią religii, integracją europejską.

Dnia 10 listopada 2017 r. przeprowadziła seminarium na temat Kościoła katolickiego i dialogu z islamem, zaś dnia 11 listopada 2017 r. ćwiczenia pt. Religia i integracja europejska dla studentów III semestru.

Dnia 23 listopada 2017 r. wzięła udział w konferencji dotyczącej konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie pt. „Palästina/Israel: Frieden oder Apartheid? (Jeff Halper, Ubersee-Museum, Bahnofsplatz 13), zaś 25 listopada 2017 r. w sympozjum poświęconym Afryce (3. Bremen Symposium zur Sicherheit zum Thema: „Afrika – Migration oder Aufbruch?, Fachkonferenz in Kooperation mit der Gesellschaft für Sicherheitspolitik e.V., Haus Schüttung).