Miło nam poinformować, iż w tym tygodniu gościliśmy pierwszego profesora wizytującego w naszym Instytucie. Sergiusza Rudnickiego. Prof. Rudnicki pracuje na Uniwersytecie Państwowym  im.  I. Franki w Żytomierzu. Doktorat uzyskał w 1998 r. w Instytucie Slawistyki PAN w Warszawie. W 2014 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego Uniwersytecie Pedagogicznym im. M. Dragomanowa, który w 2017 r. Rada Naukowa ISP PAN w Warszawie uznała za równoważny z polskim stopniem naukowym doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w zakresie nauk o polityce.

Prof. Rudnicki jest działaczem polonijnym na Ukrainie. Jest m.in. prezesem Polskiego Towarzystwa Naukowego w Żytomierzu.

W zainteresowaniach naukowych Pana Profesora znajdują się następujące tematy: Polacy na Ukrainie, reprezentacja polityczna mniejszości narodowych na Ukrainie, polityka państw wobec swych diaspor, polityka polonijna, dyskurs polityczny w stosunkach polsko-ukraińskich.

Wśród najważniejszych Jego publikacji są:

Gwara polska wsi Korczunek koło Żytomierza, Warszawa 2000, ss. 207.

Суспільно-політичні інтереси поляків незалежної Українu, Житомир 2014, ss. 624.

U nas w tym semestrze Pan Profesor prowadzi wykłady z Współczesnych systemów politycznych i ćwiczenia z Wstępu do nauki o polityce.