AKTUALNOŚCI

W dniach 10-12 października 2017 r. w Rzymie odbyła się w Papieskim Instytucie Studiów Kościelnych i Kolegium Ukraińskim im. Jozafata międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Kościół katolicki w procesie pojednania polsko-ukraińskiego”. Zorganizowana została w 30. rocznicę podpisania w Rzymie przez przedstawicieli Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego na czele z kard. Myrosłałem Lubacziwśkym i Konferencji Episkopatu Polski na czele z kard. Józefem Glempem deklaracji o przebaczeniu i pojednaniu między Ukraińcami i Polakami. Celem konferencji było podsumowanie 30 lat dialogu polsko-ukraińskiego oraz jego religijny wymiar w kontekście polsko-ukraińskiego pojednania. Jednym z uczestników był prof. zw. dr hab., h. c. mult. Roman Drozd naszego Instytutu, który przedstawił referat dotyczący roli społeczności ukraińskiej w Polsce w procesie pojednania polsko-ukraińskiego. Główna tezą wystąpienia było ukazanie tej mniejszości narodowej jako orędownika dialogu z Polakami za formułą „przebaczamy i prosimy o Przebaczenie”.

Obszerna relacja z konferencji została zamieszczona na stronach Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz w tygodniku „Idziemy”

 

Kontakt

Instytut Historii i Politologii
Akademia Pomorska w Słupsku

ul. Arciszewskiego 22a
76-200 Słupsk

Sekretariat Instytutu
mgr Ewa Skrzypczyk
Pokój nr 47
Telefon: 59 840 53 24
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.