Dyrektor Instytutu Historii i Politologii prof. Robert Kuśnierz 1 września 2017 r. uczestniczył w uroczystej inauguracji roku akademickiego w Żytomierskim Państwowym Uniwersytecie im. I. Franki (Ukraina) odczytując list JM Rektora Akademii Pomorskiej, prof. Zbigniewa Osadowskiego, do społeczności akademickiej. Prof. Robert Kuśnierz przeprowadził również wykład inauguracyjny dla studentów I roku Wydziałów Historycznego i Filologicznego pt. „Czy dobrze żyło się Ukraińcom w Związku Sowieckim? Nieznane polskie fotografie wsi sowieckiej z lat 30. XX w.” Następnie spotkał się z władzami Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego: p.o. rektora, doc. Andrijem Szewczukiem; prorektorami: Larysą Janowicz i Natalią Sejko; dziekanem Wydziału Historycznego Ołeksandrem Żukowskim oraz doc. Sergiuszem Rudnickim celem omówienia dalszej współpracy w dziedzinie wspólnego kształcenia.
Właśnie z tą Uczelnią nasz Instytut planuje uruchomić od następnego roku akademickiego studia w ramach podwójnego dyplomu na kierunku POLITOLOGIA. Na koniec dyrektor spotkał się ze studentami planującymi podjęcie nauki w planowanym trybie, gdzie opowiedział o studiach na Akademii Pomorskiej w Słupsku.