AKTUALNOŚCI

Miło nam zakomunikować, iż w "Głosie Pomorza" w wydaniu z 29 października 2018 r. oraz w dodatku do "Głosu Pomorza" - "Głosie Słupska" dnia 2 listopada 2018 r. ukazały się relacje z wykładu otwartego prof. Romana Drozda przeprowadzonego w Redzikowie dnia 27 października 2018 r. Profesor opowiadał o relacjach polsko-ukraińskich, m.in.odniósł się do konfliktu o lwy z Cmentarza Orląt Lwowskich. Zachęcamy do lektury.

 

 

Miło nam zakomunikować, iż nakładem Wydawnictwa Naukowego Akademii Pomorskiej w Słupsku ukazała się książka dr Sylwii Górznej pt. Jan Paweł II wobec obecności islamu w Unii Europejskiej. Konteksty politologii religii.

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Miło nam zakomunikować, iż nakładem Wydawnictwa Akademii Pomorskiej w Słupsku ukazała się monografia dr. Arkadiusza Słabiga

 

pt. "Sytuacja jest w naszych rękach". Działania aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej wobec Ukraińców w latach 1944-1989.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

 

W stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę zapraszamy na Jesienną Akademię Historyczną.

 

        W 1918 r. Polska powróciła na mapę Europy po 123 latach zniewolenia. Był to efekt wytężonej pracy, determinacji oraz walki setek Polaków upragnionych wolności i własnego bytu politycznego. W tym roku przypada 100. rocznica tego doniosłego dla nas wydarzenia.

 

Czytaj więcej...

Na wniosek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Prezydent RP odznaczył prof. zw. dr. hab. Romana Drozda, pracownika Instytutu Historii i Politologii Złotym Krzyżem Zasługi „za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki”. We wniosku napisano:

"W latach 2008-2016 [prof. Roman Drozd] pełnił funkcję rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku. Dzięki niemu uczelnia wzbogaciła ofertę edukacyjną z 13 do 25 kierunków zgodnych z potrzebami rynku pracy (z obszaru nauk technicznych, medycznych i społecznych)."

 

Czytaj więcej...

Miło nam zakomunikować, że prof. Robert Kuśnierz wziął udział w dwóch audycjach Polskiego Radia Koszalin. 10 października 2018 r. był gościem Studia Bałtyk, a 13 października 2018 r. wziął udział w magazynie "Detektywi historii", w programie pt. "Przemilczana zbrodnia". Obie rozmowy dotyczyły represji komunistycznych w stosunku do Polaków w Związku Sowieckim w latach 1935-1938.

 

Przemilczana Zbrodnia
materiał udostępniony przez Polskie Radio Koszalin

 

 

Miło nam poinformować, że dr Paweł Nieczuja-Ostrowski przebywał w dniach od 1 czerwca do 10 września 2018 r. na stażu naukowym na Państwowym Uniwersytecie w Erywaniu. Został zaproszony na staż przez prof. Hamleta Petrosyana, dyrektora Zakładu Kulturologii na Wydziale Historycznym.

Dr Paweł Nieczuja-Ostrowski przeprowadzał kwerendy biblioteczne w bibliotekach Uniwersytetu i Narodowej Akademii Nauk Republiki Armenii (NAN RA) oraz konsultacje w instytucjach zewnętrznych m.in. NAN RA, Ministerstwie ds. Diaspory, Instytucie Kaukazu, w celu opracowania tematów badawczych związanych ze współczesną diaspora ormiańską.

Czytaj więcej...

Miło nam poinformować, iż gośćmi kolejnego wydania programu "Letnia Redakcja TV Słupsk", które miało miejsce 17 września 2018 r. byli pracownicy naszego Instytutu: Zastępca Dyrektora dr Kacper Pencarski oraz mgr Patrycja Jędrzejewska. Program z udziałem naszych pracowników rozpoczyna się od 7 minuty (6:11) poniższego nagrania.

Rozmowa dotyczyła podsumowania tegorocznej rekrutacji na kierunki prowadzone w naszym Instytucie (historia i politologia), a także zapowiedzi zbliżającej się IV Ogólnopolskiej Konferencji Doktorantów "Polska isąsiedzi na przestrzeni wieków", która odbędzie się 29 września.

TU: Link do audycji

 

Informujemy, że w "Gazecie Kaszubskiej" 7 września 2018 r. ukazał się wywiad z dyrektorem Instytut Historii i Politologii, prof. Robertem Kuśnierzem, zatytułowany "Dlaczego w Słupsku warto studiować historię?"

 

 

Miło nam poinformować, iż projekt Jesienna Akademia Historyczna "Rzeczpospolita niepodległa - od idei do urzeczywistnienia" przygotowany przez Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej w Słupsku otrzymało dofinansowanie z programu PRO DEFENSIONE, PRO HISTORIA dofinansowanym przez Narodowy Instytut Wolności w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2018.
 
Głównym celem projektu jest popularyzacji wiedzy historycznej wśród dzieci i młodzieży oraz mieszkańców Powiatu Słupskiego. Jesienna Akademia Historyczna ma podsumowywać 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i przybliżać mieszkańcom Słupska i okolic o wydarzeniach i osobach, które doprowadziły nasz naród do Wolności. 
 
Więcej szczegółów o projekcie już niebawem na naszym facebooku!
 

 

Kontakt

Instytut Historii i Politologii
Akademia Pomorska w Słupsku

ul. Arciszewskiego 22a
76-200 Słupsk

Sekretariat Instytutu
mgr Ewa Skrzypczyk
Pokój nr 47
Telefon: 59 840 53 24
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.