AKTUALNOŚCI

Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku ogłasza Konkurs Historyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, bez względu na profil szkoły lub klasy pt. „O100ja Polskości”. Celem Konkursu jest rozwijanie wiedzy i zainteresowania historią Polski, kreowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży oraz budowa szacunku dla Polaków i ich dorobku materialnego i kulturowego, propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, szczególnie piśmiennictwa historycznego, jak i rozwijanie umiejętności wyszukiwania i korzystania z informacji zawartych w materiałach źródłowych bez względu na ich rodzaj.

Czytaj więcej...

Koło Naukowe Historyków wraz z Instytutem Historii Akademii Pomorskiej oraz Polskim Towarzystwem Historycznym oddział w Słupsku organizuje w dniu 10 maja 2018 r. Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową pt. „Rzeczpospolita niepodległa - od idei do urzeczywistnienia”.
Na zgłoszenia tematów wraz z krótkimi streszczeniami czekamy do końca marca 2018 roku pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Przewidujemy wydanie recenzowanego tomu konferencyjnego.
Opłata konferencyjna wynosi 200 zł.

Czytaj więcej...

Miesięcznik Kurier Słupski Gazeta Pomorza opublikował tekst na podstawie przeprowadzonych sondaży przez działający w naszym Instytucie Zespół Analiz Politologicznych. Badania zespołu dotyczyły postrzegania prezydenta Słupska Roberta Biedronia przez Słupszczan.
Zachęcamy do zapoznania się artykułem.

 

Nakładem Wydawnictwa Akademii Pomorskiej, ukazała sie nowa publikacja pod redakją Agnieszki teterycz-Puzio oraz Wojciecha Bejdy pt. Homo Ludens. Zabawy i rozrywki na co dzień i od święta w dziejach krajów europy środkowej i ich sąsiadów.
W pracy znajdują się artykuły przedstawicieli różnych dyscyplin z zakresu nauk humanistycznych i społecznych z wielu ośrodków akademickich Polski i krajów sąsiednich. Zawarte w książce teksty dotyczą dnia codziennego różnych grup społecznych w kontekście wszelkiego rodzaju zabaw, rozrywek, spędzania czasu wolnego, wszelkich form odpoczynku czy też aktywności fizycznej i umysłowej w dziejach krajów europejskich.
Serdecznie zachęcamy do zakupu ww. publikacji na stronach Wydawnictwa

 

 

 

Miło nam zakomunikować, iż pracownicy Instytutu Historii i Politologii dr hab. prof. nadzw. Robert Kuśnierz oraz dr hab. prof. nadzw. Agnieszka Teterycz-Puzio otrzymali indywidualne Nagrody Rektora AP III stopnia za osiągnięcia naukowe.
Serdecznie gratulujemy życząc dalszych sukcesów naukowych!puzo-kusniez-wspolnie

 

Miło nam poinformować, że w dniu 14 grudnia 2017 r. w naszym Instytucie odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Alfreda Palli pt. Zjednoczona monarchia izraelska w świetle tekstów biblijnych, pozabiblijnych i danych archeologicznych oraz poglądów i teorii rewizjonistycznych. Promotorem rozprawy był dr hab. Roman Marcinkowski (Uniwersytet Warszawski). Promotorem pomocniczym był pracownik naszego Instytutu dr Wojciech Bejda. Recenzentami: ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) oraz dr hab. Jan Doktór (Żydowski Instytut Historyczny). Komisja Doktorska podjęła uchwałę o przyjęciu publicznej obrony rozprawy doktorskiej. Pragniemy podkreślić, iż była to pierwsza obrona z historii starożytnej w naszym Instytucie.
Doktorantowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!

Czytaj więcej...

sylwia gorznaMiło nam poinformować, że dr Sylwia Górzna z naszego Instytutu przebywała na stażu naukowo-badawczym na Uniwersytecie w Bremie w dniach od 1 września do 4 grudnia 2017 roku. Została zaproszona na staż przez Profesora Zdzisława Krasnodębskiego.

 

Czytaj więcej...

Miło nam zakomunikować, iż w dniu 4 grudnia 2017 r. prof. zw. dr hab. Roman Drozd został odznaczony najwyższym uczelnianym wyróżnieniem - "Medalem Za Zasługi dla Akademii Pomorskiej".
Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

 

Miło nam poinformować, że 4 grudnia 2017 r. na portalu "Gazety Kaszubskiej" ukazał się wywiad z pracownikiem naszego Instytutu dr. Pawłem Nieczuja-Ostrowskim.
Rozmowa dotyczyła połączenia pracy naukowej oraz pasji artystycznych, które zaowocowały powstaniem tomiku poezji "Apokalipsa pamięci". Tomik ten jest poetyckim wyrazem tragedii Ormian w 1915 roku.
Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem: http://www.gazetakaszubska.pl/73195/poetycki-wyraz-tragedii-ormian-powstaje-tomik-apokalipsa-pamieci

 

 

 

Miło nam zakomunikować, że dr Rafał Raczyński, na zaproszenie strony włoskiej, w dniach od 13 do 18 listopada przebywał z wizytą studyjną na Uniwersytecie Fryderyka II w Neapolu.
W trakcie wizyty dr Raczyński m. in. wziął udział w międzynarodowym seminarium naukowym pn. Geopolitical Sceneries, w ramach którego zaprezentował referat pt. The geopolitics of diasporas in the 21st Century, a także wygłosił wykład dla studentów Wydziału Nauk Politycznych pt. Centres - Peripheries: migrations and geopolitics.

Uniwersytet Fryderyka II w Neapolu jest notowany w tzw. liście szanghajskiej - rankingu 500 najlepszych uczelni świata.

 

Czytaj więcej...

Kontakt

Instytut Historii i Politologii
Akademia Pomorska w Słupsku

ul. Arciszewskiego 22a
76-200 Słupsk

Sekretariat Instytutu
mgr Ewa Skrzypczyk
Pokój nr 47
Telefon: 59 840 53 24
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.