W stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę zapraszamy na Jesienną Akademię Historyczną.

W 1918 r. Polska powróciła na mapę Europy po 123 latach zniewolenia. Był to efekt wytężonej pracy, determinacji oraz walki setek Polaków upragnionych wolności i własnego bytu politycznego. W tym roku przypada 100. rocznica tego doniosłego dla nas wydarzenia.

Jesienna Akademia Historyczna to projekt mający na celu uczczenie wszystkich tych, dla których "Rzeczpospolita Niepodległa" była celem życia i nieustannej pracy. Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej we współpracy z Instytutem Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku przygotowało akademię historyczną będącą największym wydarzeniem tego rodzaju w kraju, dedykowaną wszystkim mieszkańcom naszej lokalnej społeczności. JAH to ciekawe wykłady z ludźmi ze świata historii i nauki, wystawy tematyczne, prezentacje, a także quizy i zagadki dla młodzieży. Będzie to żywa lekcja historii dostępna dla każdego.

Uczcijcie z nami 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Bądźmy razem w listopadzie i grudniu 2018 roku.

Pierwszy etap projektu polegać będzie na zorganizowaniu jednodniowego przeglądu historycznego dla uczniów szkół średnich w postaci przygotowanej serii prezentacji oraz wystaw związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski w Akademii Pomorskiej w Słupsku - odbędą się  one 16 listopada 2018 r.

Plan prezentacji:

10:00  oraz 12:30 Walka o granice II Rzeczypospolitej 1918-1922.

Prowadzący: Kamil Bierka, sala 53

10:00 oraz 12:30 ,,Ambasador Niepodległości".

Prowadzący: Studenckie Koło Politologiczne przy Akademii Pomorskiej w Słupsku, sala 55

10:00 Polski wysiłek zbrojny w latach I wojny światowej  atutem w walce o niepodległość.

Prowadzący: dr Tomasz Katafiasz (PTH Słupsk), sala 36

11:00 – 11:30  Quiz Historyczny „Pod biało-czerwonym sztandarem” z nagrodami dla uczniów szkół średnich, sala 53

11:00 Dzieci na froncie wrogiej propagandy podczas I wojny światowej.

Prowadzący: dr Wojciech Bejda, sala 55

11:00 Motoryzacja polska u progu niepodległości i w dwudziestoleciu międzywojennym.

Prowadzący: Tomasz Częścik, sala 36

12:00 Wyniki Quizu Historycznego „Pod biało-czerwonym sztandarem”, hol Wydziału Filologiczno-Historycznego AP w Słupsku.

Drugi element projektu polega na  zorganizowaniu seria prezentacji poświęconych obchodom odzyskania niepodległości w 10 najbardziej aktywnych historycznie szkołach podstawowych z terenu powiatu słupskiego na przełomie listopada i grudnia br. Planuje się zaangażowanie społeczności szkolnej w te wydarzenia. Uczniowie i ich nauczyciele historii zostaną zobligowani do przygotowania odpowiedniej oprawy wydarzenia, w tym m.in. znalezienie i zaprezentowanie muzyki z danego okresu, przebranie się niektórych uczniów za postać historyczną itp.

Prezentacje i warsztaty przygotowane dla uczniów szkół podstawowych

Gdzie i kiedy? W twojej szkole! W wybranym terminie w listopadzie-grudniu 2018!

Zgłoszenia przyjmujemy na adres e-mail:   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ilość organizowanych prezentacji ograniczona!

Ostatnim elementem projektu jest zorganizowanie debat historycznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku, poświęconych pięciu różnym zagadnieniom związanym z odzyskaniem niepodległości przez Polskę i  mającym zasadniczy wpływ na odzyskanie państwowości.

Tematy debat:

Zapraszamy na cykl debat poświęconych 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

MIEJSCE:

Czytelnia MBP, I piętro, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, ul. Grodzka 3, Słupsk

7 listopada 2018, godz. 17:00

prof. dr hab. Wojciech Skóra, Trzy aspekty odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku (rola przypadku w historii narodów; wydarzenia listopadowe w Warszawie; polityczny profil ojców niepodległości)

14 listopada 2018, godz. 17:00

prof. dr hab. Piotr KołakowskiProces formowania wschodniej granicy państwa polskiego w latach 1918-1921

22 listopada 2018, godz. 17:00

ks. dr hab. Józef Szymański, prof. AP Emigracja polska w walce o niepodległość

28 listopada 2018, godz. 17:00

dr Marek BednarzUstawa scaleniowa a zagadnienie spójności społecznej w Drugiej Rzeczypospolitej

5 grudnia 2018, godz. 17:00

dr Paweł Nieczuja-Ostrowski, Ormianie w polskich dążeniach niepodległościowych

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach programu PRO DEFENS PRO HISTORIA.  Projekt, realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości „Niepodległa”, oraz wydarzenie zostały objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Zapraszamy serdecznie!