10 maja br. w budynku Akademii Pomorskiej w Słupsku przy ul. Kozietulskiego 6-7 odbyła się I Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa "Rzeczpospolita Niepodległa-od idei do urzeczywistnienia". Konferencja została zorganizowana w ramach IV Słupskiego Festiwalu Historycznego. Uroczystego otwarcia Konferencji oraz całego Festiwalu dokonali: Dyrektor Instytutu Historii i Politologii dr hab. prof. AP Robert Kuśnierz, JM Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku dr hab. inż., prof. AP Zbigniew Osadowski, Dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego dr hab. prof. AP Daniel Kalinowski, Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk Zbigniew Gach oraz Prezes słupskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego dr Tomasz Katafiasz.

Tematyką konferencji były m. in. zagadnienia: drogi do odzyskania niepodległości, „ojcowie” niepodległości, koncepcje wolnej Polski, udział kobiet w życiu politycznym, społecznym i artystycznym, udział polskich artystów w działaniach wojennych, nowe tendencje artystyczne (od malarstwa po grafikę użytkową: plakaty, znaczki, pocztówki, ulotki oraz inne przedstawienia propagandowe), mit powstańca, narodowy indyferentyzm, zapis w literaturze polskich wątków narodowowyzwoleńczych.

W słupskiej Uczelni, poza naszymi przedstawicielami, gościliśmy prelegentów z takich ośrodków jak Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Akademia Muzyczna w Poznaniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademia Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Koszalińska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

Organizatorami ww. Konferencji byli: Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku, Koło Naukowe Historyków AP, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Słupsku.