Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/2017-01-12_Nowy-Testament-w-swietle-badan-historycznych

12 stycznia 2017r. Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym - Oddziałem w Słupsku zorganizował w Akademii Pomorskiej w Słupsku sympozjum naukowe „Nowy Testament w świetle badań historycznych”. Uczestnikami sympozjum byli dr Wojciech Bejda z Akademii Pomorskiej w Słupsku i goszczący w naszej Uczelni ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy oraz biblista dr Alfred Palla. Zaprezentowali oni następujące referaty: dr Alfred Palla ‒ Wiarygodność Nowego Testamentu. Spojrzenie historyczne, dr Wojciech Bejda ‒ „Rzeź niewiniątek” na tle polityki Heroda Wielkiego. Fakt historyczny czy fikcja literacka? i ks. prof. Józef Naumowicz ‒ Powstanie świąt Bożego Narodzenia oraz Trzech Króli i ich biblijne podstawy.

Ks. prof. Józef Naumowicz z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest uznanym badaczem literatury wczesnochrześcijańskiej, patrologiem i bizantynologiem, autorem wielu książek, w tym dwóch nawiązujących do tematyki bożonarodzeniowej: „Narodziny Bożego Narodzenia”, Kraków 2016 oraz „Historia świątecznej choinki”, Kraków 2016.
Dr Alfred Palla to pisarz, podróżnik, historyk, biblista, autor kilkunastu książek, m. in. „Całun Turyński: wielka historia czy wielka mistyfikacja?”, Warszawa 2008 oraz „Sekrety Biblii”, Rybnik 2002.
Dr Wojciech Bejda z Instytutu Historii i Politologii Akademii Pomorskiej specjalizuje się w tematyce okresu Drugiej Świątyni obejmującej także Nowy Testament. W Wydawnictwie Akademii Pomorskiej ukaże się w najbliższym czasie jego książka „Od Saula do Agryppy II. Żydowscy królowie w pismach Józefa Flawiusza”. Sympozjum to było inicjałem dla nowej specjalności - historii chrześcijaństwa na kierunku historia dla studentów 50+ od nowego roku akademickiego 2017/2018 w naszej Uczelni.

Zdjęcia: Dominik Windorpski

{gallery}2017-01-12_Nowy-Testament-w-swietle-badan-historycznych{/gallery}